V37

Češi patří v placení faktur k jedněm z nejdisciplinovanějším v Evropě. Včas se jich zaplatí téměř polovina

17
Srpen
2017

Problém se včasným placením faktur se v Česku v posledních letech zlepšil. Češi dokonce patří mezi nejdisciplinovanější v celé Evropě. Včas se tu podle průzkumu společnosti Bisnode zaplatí téměř polovina faktur.

Není to přitom tak dávno, kdy Češi byli hluboko pod evropským průměrem. Před sedmi lety se v tuzemsku zaplatily včas ani ne tři faktury z deseti. Teď už je to bezmála polovina, většina zbylých faktur pak má nejvýš měsíční prodlení.

Evropský průměr včasného placení se dlouhodobě drží okolo 40 procent. Nejlépe jsou na tom Dánsko a Německo, kde v řádném termínu zaplatí osm z deseti podnikatelů. Nejhůře jsou na tom rumunské a portugalské firmy, kde je to méně než pětina.

V Česku se platební disciplína začala zlepšovat v letech 2013 a 2014, kdy se ekonomika začala zotavovat z předchozí krize. „Firmy mají zakázky i dostatek hotovosti, banky bez problémů poskytují úvěry. Proto se zlepšuje i platební morálka,“ potvrzuje Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Letošní výsledky by proto mohly být ještě lepší, protože jen ve druhém čtvrtletí 2017 vzrostl HDP české ekonomiky meziročně o 4,5 procenta.

Platit v řádných termínech se podnikatele snaží přinutit i Evropská unie. Od roku 2013 stanovila, že firma musí fakturu zaplatit nejpozději do 60 dní. Podniky se ale mezi sebou mohou dohodnout na delším termínu.

Právě to je podle Havlíčka běžná praxe v řadě oborů, například ve stavebnictví nebo u potravinářských řetězců. Tyto velké firmy mají lepší vyjednávací pozici, takže mohou své menší dodavatele donutit k delším lhůtám splatnosti, vysvětluje šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Podle něj se ale situace zlepšuje. U potravinářských řetězců navíc platí, že tvrdě dojednaný termín platby potom řetězce dodrží.

Tlak na dohodu o delší době splatnosti potvrzuje i nedávný průzkum společnosti Intrum Justitia. Podobnou zkušenost v Česku uvedlo 88 procent firem, evropský průměr je přitom 60 procent.

Zdroj: Hospodářské noviny