V37

Daňové změny v roce 2017: Vyšší slevy pro rodiče, výhodnější spoření i přísnější bonus

27
Prosinec
2016

Za uplynulý rok mohou rodiče využít vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě. Další zvýšení půjde s největší pravděpodobností využít pro příjmy za rok 2017, současně však zpřísní pravidla pro daňový bonus. Zvyšuje se také takzvané školkovné a daňové výhody u penzijního a životního pojištění. Novou slevu si pak mohou v souvislosti s EET odečíst podnikatelé.

Vyšší sleva na děti
Daňová sleva na dítě od roku 2017 s největší pravděpodobností opět stoupne. Pro první dítě v rodině sice zůstává na 13 404 korunách ročně, ale u druhého dítěte se zvýší o 200 korun měsíčně na 19 404 korun ročně, u třetího a každého dalšího dítěte pak o 300 korun měsíčně na 24 204 korun ročně.

Omezení příjmů pro daňový bonus
Maximální výše takzvaného daňového bonusu – 60 300 korun – se nemění. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují slevu na dítě a dostanou se poté do „záporné daňové povinnosti“. Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc. Bonus mohou využít jen lidé, kteří měli v kalendářním roce příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy – pro příjmy za rok 2016 se tato hranice zvyšuje na 59 400 korun, za rok 2017 pak na 66 tisíc.

Sleva za školku až 9900 korun
Také za rok 2016 mohou rodiče využít další dárek od současné vlády a snížit si daň o takzvané školkovné. Maximální výše této slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2016 se tedy roční limit zvyšuje na 9900 korun, pro rok 2017 stoupne dokonce na 11 tisíc.

Zvýšení limitů u penzijního a životního pojištění
Limit pro odpočet penzijního a životního pojištění od základu daně se zvyšuje na dvojnásobek – v obou případech stoupne z nynějších 12 na 24 tisíc korun. Tuto výhodu ale půjde poprvé využít až za příjmy roku 2017, nikoliv tedy za zdaňovací období 2016.

Elektronická evidence tržeb
Podnikající fyzické osoby si mohou nově odečíst z daní až pět tisíc korun na výdaje spojené s pořízením a provozem elektronické evidence tržeb (EET). Konkrétní výdaje není nutné prokazovat (například dokladem o zakoupení pokladny) – stačí, že podnikatel ve zdaňovacím období poprvé zaevidoval tržbu spadající do EET. Tato sleva je ale omezena kladným rozdílem mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevou na poplatníka.

Řadu dalších změn projednají poslanci teprve na začátku roku. Více informací na: ihned