V37

O paušální daň podnikatelé zájem nejeví

10
Srpen
2017

Přestože si bývalý ministr financí sliboval, že úprava paušální daně přinese výrazné zvýšení zájmu o tento institut, opak je pravdou. Plníme sliby a dáváme podnikatelům prostor pro výrazný úbytek administrativy, úsporu času, nákladů a v neposlední řadě možnost lepšího plánování finančních toků, komentoval na začátku května novinku tehdejší ministr financí Andrej Babiš. Zatímco dosud tohoto institutu využívalo méně než 40 subjektů, po odstranění legislativních bariér a zpřístupnění paušální daně širšímu okruhu subjektů očekáváme mnohonásobně vyšší zájem, tvrdila náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová.

Vzhledem k tomu, že podnikatelé měli čas požádat o stanovení paušální daně pro rok 2017 do konce května, dají se již vyhodnotit statistiky, jak se zájem o paušální daň zvýšil. A výsledek ukazuje, že očekávání ministerstva byla, kulantně řečeno, lehce přemrštěná. Ano, opravdu je o paušální daň násobně vyšší zájem, ale ministerstvo zřejmě nečekalo, že půjde jen přibližně o čtyřnásobek.

Jak totiž serveru Podnikatel.cz uvedla finanční správa, letos o paušální daň požádalo jen 155 poplatníků. To je sice o 115 více než před rokem, i tak jde ale pořád jen o zlomek z nich a zájem zůstal daleko za očekáváním. Úřady ze 155 žádostí již 49 vyhodnotily a doručily poplatníkům „Rozhodnutí o stanovení paušální daně“. Průměrnou výši daně nelze zjistit automatizovaně; zjištění předpokládá ruční sběr údajů ze všech rozhodnutí, což není z kapacitních důvodů reálné, odpověděla na dotaz o průměrné výši paušální daně Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Kompletní článek včetně povinností poplatníka s paušalní daní naleznete na webu Podnikatel.cz