V37

Poradíme vám: Jak vyplnit daňové přiznání řádek po řádku

3
Únor
2017

Daňovým poplatníkům se krátí čas. Do pondělí 3. dubna musí osoby samostatně výdělečně činné odevzdat finančnímu úřadu přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Víte, jak správně vyplnit formuláře, jaké jsou termíny jejich odevzdání a za jakých okolností lze přiznání odložit?

Nejjednodušší cestou je tradičně vyplnění interaktivního formuláře, kam zadáte pouze své příjmy a výdaje. Formulář pak výši daně dopočítá sám.

Jakou cestou podat přiznání elektronicky přes internet si přečtěte v článku Podání daňového přiznání pomocí internetu. Poradíme vám ale také, jak bez chyb vyplnit klasický tiskopis „Daňové přiznání k příjmu fyzických osob“.

Majitelům datových schránek připomínáme, že musejí podávat přiznání jejich prostřednictvím, tedy výhradně elektronickou cestou, jinak jim hrozí přísné postihy. Tato povinnost platí oficiálně už dva roky, v prvním roce byly ovšem finanční úřady benevolentní. To se ale loni změnilo. Více si přečtěte v textu Elektronických podání přibylo, berní úředníci budou přísnější na BusinessInfo.cz.

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2016 jste povinni podat nejpozději do pondělí 3. dubna 2017. Za běžných okolností odevzdávají podnikatelé přiznání do prvního dubnového dne, ten ale letos připadá na sobotu, proto je termín prodloužen do 3.4. Má-li poplatník povinný audit nebo mu přiznání (dále jen DAP) zpracovává daňový poradce, jehož služeb může využít každý plátce daně, prodlužuje se mu lhůta do 3. července 2017.

V takovém případě ovšem musíte do konce března dodat na finanční úřad plnou moc, opravňující poradce k vyplnění vašeho přiznání. Více informací o tom, kdo je povinen DAP vyplnit a zaplatit daň, najdete v textu zákona.

Zdroj: Oficiální portál pro podnikání a export BusinessInfo.cz