V37

Stát připravuje nový seznam podezřelých podnikatelů a zavádí status „nespolehlivá osoba“

11
Duben
2017

Nad podnikateli visí nová hrozba, že se dostanou na černou listinu finanční správy. Novela zákona o daních nově zavádí takzvaný seznam nespolehlivých osob. Na něm se ocitne každý, kdo bude v podezření, že neplní vůči státu své daňové povinnosti.

Podnikatelé i firmy se brzy budou moci dostat na seznam, který jim ztíží podnikání. V takzvaném daňovém balíčku, v němž minulý týden sněmovna schválila změny v daňových pravidlech, se nově objevuje výraz „nespolehlivá osoba“.

Registr podezřelých jmen není nic nového. Finanční správa už několik let provozuje seznam takzvaných nespolehlivých plátců DPH. Ten se však ukázal neúčinný, podnikatelům se dařilo ze seznamu snadno uniknout. Stačilo zrušit registraci plátce DPH a vzápětí si pořídit novou. „Ten, kdo si neplnil povinnosti plátce daně z přidané hodnoty, ze systému zmizel. Po nové registraci se vrátil úplně čistý,“ popsala náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

To se nyní změní. Finanční správa už nebude označovat nespolehlivé plátce DPH podle daňového identifikačního čísla, ale podle konkrétní osoby či firmy. Na seznam se dostane každý, kdo neplatí daně, ale i ten, kdo byl na dosavadním seznamu nespolehlivých plátců a požádal o zrušení registrace DPH. Podnikatel nebo firma si potom svůj „škraloup“ ponesou s sebou bez ohledu na opětovnou registraci plátce daně.

Nový seznam může pro živnostníky přinášet riziko − dostane se na něj i ten, kdo původně neměl v úmyslu ošidit stát na daních, ale třeba jen nestihl zaplatit v řádném termínu. „Fakt, že se plátce stane nespolehlivým, může do značné míry ovlivnit jeho podnikání,“ upozornila Jaroslava Hanková, daňová specialistka společnosti Apogeo. To se projeví například při shánění nových obchodních partnerů.

Vymazání z „black listu“ je možné až rok poté, co podnikatele označila finanční správa za nespolehlivého. Podmínkou je, že po celou tuto dobu musí bez jakékoliv prodlevy plnit své daňové povinnosti.

Celý článek naleznete na webových stránkách Hospodářských novin.