V37

Stát si hraje s miliardami, které mu nepatří, dluží je firmám za DPH. Neexistuje proti tomu rychlá a účinná obrana

31
Říjen
2017

Zadržování nadměrných odpočtů DPH má svým záběrem ničivější dopad než zajišťovací příkazy.Proti tomu, když finanční úřad nevrací peníze, není rychlá a účinná obrana.Ministerstvo financí počítá s tím, že odškodnění postižených firem se projeví v rozpočtu. Ale neví jak.

Po několik měsíců i let nevrací finanční správa firmám peníze, které jim náleží za přeplatek na DPH. Zadržování nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty je svým záběrem ničivější než zajišťovací příkazy. Tato praxe berních úřadů, oblíbená obzvlášť v posledních letech, ohrožuje daleko víc firem, a především ty, které exportují. Neoprávněné zadržování peněz může ale stát přijít draho. Ministerstvo financí si uvědomuje, že odškodnění, které bude muset v příštím roce vyplácet poškozeným firmám, je rizikem pro státní pokladnu.

Rekordně zadržovala daňová správa nadměrné odpočty v roce 2014, kdy resort financí převzal šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ke konci roku blokovala více než 7,5 miliardy korun. Peníze si firmy nárokovaly v daňovém přiznání za dobu, kdy nakoupily více zboží, než prodaly, vyvezly jej do zahraničí nebo investovaly do pořízení technologií. V průběhu roku se ale zadržovaná suma měnila. Tehdejší náměstkyně ministra financí Simona Hornochová zmiňovala dokonce třináct miliard korun. „Peníze zadržovala finanční správa v dávkách a pak je pouštěla,“ vysvětluje, proč čísla mohou být matoucí. Ke konci roku 2015 si stát na zadržených odpočtech ponechal pět miliard, což je stejně jako v roce 2013, loni pak 4,7 miliardy korun. Bývalý šéf Finanční správy ČR a nyní daňový expert firmy Apogeo Jiří Žežulka připouští, že stát takto může ovlivňovat hodnotu inkasa DPH. Tedy na úkor podnikatelů vylepšovat čísla o rozpočtu.

Dlouhodobějším zadržováním daňových odpočtů může berní správa podle advokáta Ondřeje Moravce ovlivňovat i situaci na trhu. „Když firmě nevrací půl roku nebo rok peníze, v podstatě ji donutí trh opustit. Jinak by skončila úplně,“ konstatuje po zkušenostech svých klientů. Při vydání zajišťovacích příkazů finanční úřady tvrdí, že dotyčný se stal účastníkem podvodu. „Tohle je ale jiný příběh. Berní správa neříká, že podvádíte na daních, jen si vás chce zkontrolovat, ale ani přitom nemusí uvést důvody proč. Nemáte jak se bránit,“ kritizuje Moravec.

Celý článek si můžete přečíst na webu Hospodářských novin.