V37

Zavést kontrolní hlášení stálo firmy miliardy. Většina podnikatelů žádá snížení administrativní zátěže

23
Květen
2016
  • Několika miliard korun dosáhly náklady firem související se zavedením kontrolního hlášení.
  • Podnikatelé jako kompenzaci požadují snížení administrativní zátěže.
  • Při odevzdávání kontrolního hlášení podnikatelé nejčastěji naráželi na problémy s evidenčními čísly dokladů.

Náklady firem na zavedení agendy související s kontrolním hlášením dosáhly několika miliard korun. Vyplňováním kontrolního hlášení strávili podnikatelé celkem 2,5 milionu hodin. Uvedla to Hospodářská komora na základě průzkumu mezi 800 plátci DPH. Jako kompenzaci většina podnikatelů požaduje snížení administrativní zátěže.

Náklady na zavedení agendy kontrolních hlášení dosáhly u malých a středních podniků obvykle částky do 10 tisíc korun. U velkých podniků byly vyšší, třetina z nich za tuto agendu zaplatila řádově desítky tisíc korun, další třetina více než 100 tisíc korun.

„Zavedení kontrolního hlášení zvýšilo podnikatelům administrativní zátěž a vyvolalo nemalé finanční náklady spojené s implementací do jejich informačních systémů,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Podle průzkumu zabralo pětině plátců vyplňování sice méně než hodinu, více než polovina plátců DPH však musela do vyplňování kontrolního hlášení investovat více hodin a méně než den. Pětině to trvalo od jednoho do tří dnů.

Při odevzdávání kontrolního hlášení podnikatelé nejčastěji naráželi na problémy s evidenčními čísly dokladů, to uvedlo 46 procent respondentů. Celých 97 procent účastníků průzkumu přesto stihlo podat kontrolní hlášení včas. Hospodářská komora ČR závěry ankety nyní předloží vládě a chce podnikatelům vyjednat kompenzace.

Kontrolní hlášení k DPH, která jsou účinná od letoška, jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta podání závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Pro čtvrtletní plátce byl první termín 25. dubna. Včetně měsíčních plátců přišlo do té doby finanční správě kontrolní hlášení od 421 tisíc plátců DPH.

Zdroj: Hospodářské noviny